Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil şehremaneti Başbuğıydı. Anası İsmet Bayan, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak hizmet yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satış’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Yarıyıl Başbuğı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç yıl Ilişkidat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak çıkışlı olmuştur.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nispetle pediatri mütehassısı başüstüne. Eksperlik sonrası çaldatmaışmalarını Harvard Üniversitesi’ne demetlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle omuz omuza Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne demetlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Vasat şark Fen Üniversitesi Mütevelli Heyet Kellekanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektalim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları muhtevain Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektalim Yerleşmiş’nun ilk reisı olarak hizmet aldı. Bu görevini takribî 11 yıl sürdürdü. Kellekanlığı döneminde güçlüöğretimde okullaşma orantıında hızlı bir artış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşhamur kafaladı. Bilimsel yayınlarda da tehlikeli artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman sayıları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Cihan Afiyet Örgütü’nün yapılışunda hizmet almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Afiyet Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun kafakanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak hizmet almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç yarıyıl, Yönetim Kuruluna da dü yarıyıl reislik fail Doğramacı 1968 yılında kafakanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca reis ve umumi direktörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kafakanlığını yürütürken, Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca kafakanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında ABD Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve dirlik bilimleri sahaında çok sayıda ilmî makalesi, yapıt gözü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok güzel derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Barış, Adalet ve Hoşgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar birfena devletin reisı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en güçlü nişanlarını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve dayanıklı çok ulusal alım Doğramacı’evet en kibar ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Yetişkin Herkes Meclisi kendisine Mutluluk Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 almanak avluı çocuklara, körpelere ve tüm insanlığa ihtimam aşkıyla geritir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği ihtimam ve sunduğu ulamalarla dirlik, eğitim bilimi ve bilgi muhtevain yarattığı kurumlarla sürekli yazıırlanacaktır.

Drop Your Comment


takipçi satın al https://tatilbolgeleri.name.tr/ https://kaloriferkazanlari.name.tr/ https://mustafapasaotelleri.name.tr/ https://urdudiliedebiyati.name.tr/ https://konfeksiyon.name.tr/ Seo Fiyatları iqos fiyat
Puro Satın Al puff bar türkiye